Skip to content

83 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block3504
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
44%
Improvement Value:$148,700
56%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+3.1%
2024$10,189+3.2%
2023$9,871+1.4%
2022$9,733+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000

To:

DeedBook 20260, Page 2511

Property Built

Built

Year Built: 1942