Skip to content

50 Dawson StreetBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block4703
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,017+3.1%
2024$1,957+3.1%
2023$1,898+1.4%
2022$1,872+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 20240, Page 53963