Skip to content

27 Minker PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2007

Property Information

Block4703
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
45%
Improvement Value:$171,100
55%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,551+3.0%
2024$12,180+3.1%
2023$11,810+1.4%
2022$11,648+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 5388, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1917