Skip to content

14 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1936

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block4705
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,259
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
55%
Improvement Value:$117,600
45%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,534+3.0%
2024$10,223+3.1%
2023$9,913+1.4%
2022$9,777+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,259DeedBook 5822, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1936