Skip to content

17 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block4901
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
52%
Improvement Value:$126,000
48%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+3.0%
2024$10,274+3.1%
2023$9,962+1.4%
2022$9,825+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,197DeedBook 20230, Page 63178

Property Sale

Sale
$174,910
DeedBook 5731, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1947