Skip to content

314 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block4901
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
48%
Improvement Value:$141,200
52%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,925+3.0%
2024$10,603+3.1%
2023$10,281+1.4%
2022$10,140+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20250, Page 34624

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20170, Page 76183Recorded8/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1947