Skip to content

320 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$169,500
Last Sale Date
Jun 25, 2001

Property Information

Block4901
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
50%
Improvement Value:$130,400
50%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,490+3.0%
2024$10,180+3.1%
2023$9,871+1.4%
2022$9,736+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$169,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5811, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1951