Skip to content

500 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block5001
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,895
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
37%
Improvement Value:$227,100
63%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,583+3.0%
2024$14,153+3.1%
2023$13,723+1.4%
2022$13,535+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,895DeedBook 20190, Page 36949Recorded4/23/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5810, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1953