Skip to content

12-14 Park StreetBelleville, NJ 07109

Built 1958

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block5704
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class45
Description1SB1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
43%
Improvement Value:$204,700
57%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,446+3.0%
2024$14,020+3.1%
2023$13,594+1.4%
2022$13,407+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 20170, Page 80453

Property Built

Built

Year Built: 1958