Skip to content

33-39 Grove StreetBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$369,995
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block2802
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,900
54%
Improvement Value:$186,500
46%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,350+3.0%
2024$15,867+3.1%
2023$15,385+1.4%
2022$15,174+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$369,995

To:

Sq Ft1,905DeedBook 20200, Page 20826

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5525, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1951