Skip to content

204 Passaic Avenue Unit 1Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block5006
Lot2
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$158,400
76%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+3.0%
2024$8,157+3.1%
2023$7,909+1.4%
2022$7,800+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5054, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1950