Skip to content

204 Passaic Avenue Unit-6Belleville, NJ 07109

Built 1985

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block5006
Lot2
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$172,700
78%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+3.0%
2024$8,716+3.1%
2023$8,451+1.4%
2022$8,336+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 20250, Page 26301

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 20201, Page 7880Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1985