Skip to content

118 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block5006
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description3SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,700
33%
Improvement Value:$293,900
67%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,689+3.0%
2024$17,167+3.1%
2023$16,645+1.4%
2022$16,417+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,500
DeedBook 12331, Page 9589

Property Built

Built

Year Built: 1979