Skip to content

8 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$222,858
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block504
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
43%
Improvement Value:$223,300
57%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,874+3.0%
2024$15,406+3.1%
2023$14,937+1.4%
2022$14,732+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$222,858

To:

Sq Ft2,450DeedBook 20170, Page 86656

Property Built

Built

Year Built: 1917