Skip to content

42 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$230,690
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block102
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SB5G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
26%
Improvement Value:$256,900
74%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,063+3.0%
2024$13,648+3.1%
2023$13,233+1.4%
2022$13,052+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,690

To:

Sq Ft2,546DeedBook 20210, Page 25384

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,546DeedBook 12512, Page 8717Recorded9/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1912