Skip to content

80 Watsessing AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block506
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SB2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
45%
Improvement Value:$155,700
55%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,518+3.0%
2024$11,178+3.1%
2023$10,839+1.4%
2022$10,690+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,585DeedBook 20171, Page 9342

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 12419, Page 2754

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6065, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1947