Skip to content

41 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block5204
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SB3G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$285,500
68%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,959+3.0%
2024$16,458+3.1%
2023$15,958+1.4%
2022$15,739+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5465, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1919