Skip to content

17 Maier StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jun 27, 2005

Property Information

Block5301
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
48%
Improvement Value:$135,200
52%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+3.0%
2024$10,235+3.1%
2023$9,924+1.4%
2022$9,788+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,315DeedBook 6201, Page 676

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5802, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1927