Skip to content

84 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1935

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block5302
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
49%
Improvement Value:$134,500
51%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,675+3.0%
2024$10,360+3.1%
2023$10,045+1.4%
2022$9,908+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935