Skip to content

66 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block5302
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
48%
Improvement Value:$139,500
52%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821+3.0%
2024$10,501+3.1%
2023$10,182+1.4%
2022$10,042+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5919, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1930