Skip to content

9 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block5302
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
48%
Improvement Value:$146,200
52%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,276+3.0%
2024$10,944+3.1%
2023$10,611+1.4%
2022$10,465+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 12485, Page 4375Recorded3/10/2014

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5906, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1950