Skip to content

12 Laurel CourtBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block5302
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,700
49%
Improvement Value:$155,000
51%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,168+3.0%
2024$11,809+3.1%
2023$11,450+1.4%
2022$11,293+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 6001, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1957