Skip to content

330 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Date
Jul 11, 2014

Property Information

Block5403
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
45%
Improvement Value:$158,100
55%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688+3.0%
2024$11,343+3.1%
2023$10,998+1.4%
2022$10,847+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920