Skip to content

237 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1928

Last Sale Price
$288,400
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block6302
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SB1B 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
44%
Improvement Value:$158,700
56%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,506+3.0%
2024$11,167+3.1%
2023$10,827+1.4%
2022$10,679+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$288,400

To:

Sq Ft1,828DeedBook 20200, Page 31216

Property Sale

Sale
$249,500
DeedBook 5999, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1928