Skip to content

41 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block5502
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
55%
Improvement Value:$134,100
45%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,942+3.0%
2024$11,589+3.1%
2023$11,237+1.4%
2022$11,083+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 20170, Page 67951

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5166, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1926