Skip to content

21 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 7, 2008

Property Information

Block5504
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,500
46%
Improvement Value:$152,000
54%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,313+3.0%
2024$10,979+3.1%
2023$10,645+1.4%
2022$10,499+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 12123, Page 8109

Property Built

Built

Year Built: 1932