Skip to content

354 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block6305
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
42%
Improvement Value:$143,900
58%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.0%
2024$9,789+3.1%
2023$9,491+1.4%
2022$9,361+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 20200, Page 67238

Property Built

Built

Year Built: 1926