Skip to content

13 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block6404
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
42%
Improvement Value:$157,400
58%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+3.0%
2024$10,572+10.8%
2023$9,541+1.4%
2022$9,410+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 20211, Page 49336

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6164, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1930