Skip to content

5 Baldwin PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block4102
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
53%
Improvement Value:$127,500
47%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,841+3.0%
2024$10,521+3.1%
2023$10,201+1.4%
2022$10,061+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,219DeedBook 12548, Page 7605

Property Built

Built

Year Built: 1947