Skip to content

9 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 25, 2001

Property Information

Block5505
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
48%
Improvement Value:$129,400
52%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+3.0%
2024$9,742+3.1%
2023$9,446+1.4%
2022$9,316+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5767, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1932