Skip to content

110-112 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block5601
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
60%
Improvement Value:$96,600
40%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+3.0%
2024$9,456+3.1%
2023$9,169+1.4%
2022$9,043+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 20230, Page 70467Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12245, Page 1836

Property Built

Built

Year Built: 1950