Skip to content

56 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$229,001
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block5601
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
57%
Improvement Value:$99,600
43%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,385+3.0%
2024$9,108+3.1%
2023$8,831+1.4%
2022$8,710+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,001

To:

Sq Ft1,205DeedBook 20170, Page 75338

Property Built

Built

Year Built: 1951