Skip to content

104 Tiona AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block5601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
44%
Improvement Value:$154,700
56%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+3.0%
2024$10,732+3.1%
2023$10,406+1.4%
2022$10,263+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 20220, Page 63893

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6140, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1927