Skip to content

59 Belmohr StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block5601
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
52%
Improvement Value:$133,900
48%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248+3.0%
2024$10,916+3.1%
2023$10,584+1.4%
2022$10,439+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 20250, Page 46996

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5120, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1927