Skip to content

98 Tiona AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 30, 2017

Property Information

Block5601
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
44%
Improvement Value:$147,700
56%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.0%
2024$10,325+3.1%
2023$10,011+1.4%
2022$9,874+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,911DeedBook 20171, Page 2723

Property Built

Built

Year Built: 1926