Skip to content

101-103 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1949

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block5602
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
38%
Improvement Value:$240,500
62%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,547+3.0%
2024$15,088+3.1%
2023$14,630+1.4%
2022$14,429+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,066DeedBook 20181, Page 6593Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,066DeedBook 12544, Page 594Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5976, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1949