Skip to content

3 Van Reyper PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block6301
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
48%
Improvement Value:$202,400
52%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,588+3.0%
2024$15,128+4.9%
2023$14,418+1.4%
2022$14,217+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 20211, Page 47387

Property Built

Built

Year Built: 1941