Skip to content

25 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jan 1, 2001

Property Information

Block5703
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description1SB1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
28%
Improvement Value:$287,400
72%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,011+3.0%
2024$15,539+3.1%
2023$15,066+1.4%
2022$14,860+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 5753, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1959