Skip to content

65-67 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block5703
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
42%
Improvement Value:$200,300
58%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,926+3.0%
2024$13,515+3.1%
2023$13,104+1.4%
2022$12,925+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953