Skip to content

73 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 27, 2003

Property Information

Block5703
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description2SF1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
33%
Improvement Value:$244,800
67%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,692+3.0%
2024$14,259+3.1%
2023$13,825+1.4%
2022$13,636+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 5974, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1963