Skip to content

32 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1976

Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block5703
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
49%
Improvement Value:$103,800
51%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+3.0%
2024$8,000+3.1%
2023$7,757+4.8%
2022$7,401+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976