Skip to content

60 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block5703
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$264,800
65%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,527+3.0%
2024$16,040+3.1%
2023$15,552+1.4%
2022$15,339+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959