Skip to content

76 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block5703
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class45
Description1SF1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
50%
Improvement Value:$167,000
50%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,595+3.0%
2024$13,194+3.1%
2023$12,793+1.4%
2022$12,618+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959