Skip to content

51 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1971

Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block5703
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SFB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$197,600
63%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567+3.0%
2024$12,196+3.1%
2023$11,825+1.4%
2022$11,663+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971