Skip to content

4 Park StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block5704
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
53%
Improvement Value:$120,100
47%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,240+3.0%
2024$9,938+3.1%
2023$9,636+1.4%
2022$9,503+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956