Skip to content

218 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2022

Property Information

Block8302
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
59%
Improvement Value:$118,100
41%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,736+3.0%
2024$11,390+3.1%
2023$11,043+1.4%
2022$10,892+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft996DeedBook 20210, Page 69744Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 20170, Page 55734Recorded6/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952