Skip to content

44 Jannarone StreetBelleville, NJ 07109

Built 1977

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 11, 1988

Property Information

Block5705
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
31%
Improvement Value:$292,400
69%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,092+3.0%
2024$16,588+3.1%
2023$16,083+1.4%
2022$15,863+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 5035, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1977