Skip to content

42 Jannarone StreetBelleville, NJ 07109

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block5705
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description3SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,345
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,400
30%
Improvement Value:$301,900
70%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,475+3.0%
2024$16,959+3.1%
2023$16,444+1.4%
2022$16,218+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979