Skip to content

43-45 Wilson PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1975
Apartment

Last Sale Price
$1,467,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block5801
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
Description3SB7G 16APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,795
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
56%
Improvement Value:$440,000
44%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,207+3.0%
2024$50,667+3.1%
2023$49,126+1.4%
2022$48,453+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,467,000

To:

Sq Ft14,795DeedBook 12566, Page 7156

Property Sale

Sale
$917,000
DeedBook 5070, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1975