Skip to content

9-15 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 10, 2000

Property Information

Block8203
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3SB 14APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,824
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,000
40%
Improvement Value:$745,600
60%
Total Assessment$1,235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,832+3.0%
2024$48,361+3.1%
2023$46,891+1.4%
2022$46,249+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft13,824DeedBook 5689, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1957